Ze voegde er aan toe dat de Waterschapsverkiezingen, die tussen 13 en 25 november worden gehouden, erg belangrijk zijn. “Het gaat hier over een functionele democratie, die zich richt op een aantal concrete behoeften die door de eeuwen heen gelijk zijn gebleven; om te beginnen droge voeten in de delta.”
Huizinga hoopt dat veel mensen vanaf 13 november de moeite nemen om in het kader van de Waterschapverkiezingen hun stem uit te brengen. “Dat wij de veiligste delta in de wereld bewonen, danken we aan de waterschappen.”
Dat waterschappen echt werken blijkt alleen al uit de omstandigheid dat de burger nauwelijks beseft dat zij zorgen voor die droge voeten waaraan hij zo gehecht is, vindt de staatssecretaris. “Onze veiligheid is in grote mate afhankelijk van het goede functioneren van de waterschappen. Dit mag daarom geen voorwerp worden van politieke spelletjes.”
Goed beschermdLangedijk maakt deel uit van het werkgebied van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier (HHNK). In Noord-Holland boven het IJ zorgt het HHNK voor dijken. Inwoners worden op die manier goed beschermd tegen overstromingen. Het HHNK zorgt daarnaast voor voldoende en schoon oppervlaktewater en beheert en onderhoudt (plattelands)wegen.
Het hoogheemraadschap heeft een eigen belastingsysteem. Ook Langedijkers betalen belasting voor het waterbeheer in de regio. Het HHNK-bestuur wordt democratisch gekozen. Tijdens de Waterschapsverkiezingen bepalen stemgerechtigde Langedijkers dus mee hoe het hoogheemraadschap het land beschermt tegen overstromingen, hoe het wegen en water beheert en hoe het zorgt voor een goede waterkwaliteit. Vaak is er daarbij sprake van tegenstrijdige belangen. Voor de landbouw is bijvoorbeeld een lager waterpeil belangrijk, zodat het land goed bewerkt kan worden, terwijl voor de natuur een hogere waterstand gunstiger is.
WaterParadeDe Waterschapsverkiezingen zijn schriftelijk. Stemgerechtigde Langedijkers ontvangen rond 13 november een stembiljet in de brievenbus. Veel informatie over de verkiezingen is te vinden op de site
www.waarlatenwehetwater.nl. Een aanrader is ook de ludieke én informatieve WaterParade, die in de aanloop naar de verkiezingen door het werkgebied van het HHNK trekt en op donderdag 13 november vanaf 16.00 uur neerstrijkt in Winkelcentrum Noorder Arcade in Alkmaar.
Aan de Waterschapsverkiezingen doen tien partijen mee die, getuige deze foto die gemaakt is langs de Westelijke Randweg in Broek op Langedijk, ook in Langedijk flink aan de weg timmeren.